The footer of every page is a good place to start for key information and quick links. 

Top white email2x Email us Top white webcam2x Webcam Top white search2x Basket Login

Events

Some events will only display for logged on members. Staging racks, boatpark places, paddleboard racks and Members’ Directory in the shop.

 

May 2022

Monday 23rd 28th Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Wednesday 25th Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 5 Mermaids
Thursday 26th Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 5 Mermaids book
Friday 27th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 5 Mermaids
Saturday 28th 29th 09:00 - 17:00 RYA Powerboat Level 2 Training
Saturday 28th 09:00 - 17:00 RYA Powerboat Level 1 Training
Saturday 28th 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 29th 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 29th 10:30 Pam Donald Memorial Trophy Mermaids
Sunday 29th 17:00 - 18:00 New membership cards issuing - in the Mermaid Room Daily social event
Sunday 29th 18:00 - 22:00 New Members' evening Social adults and family
Monday 30th 1st Jun Half Term Training Training
Monday 30th 18:00 - 21:00 Half term training: opening drinks and family pizza evening
Tuesday 31st 19:00 - 21:00 Steak and chips dinner - all members invited
 

June 2022

Wednesday 1st Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 6 Mermaids
Thursday 2nd 5th Queen's Platinum Jubilee Bank Holiday weekend National and Local dates
Thursday 2nd Coronationan Day National and Local dates
Thursday 2nd Spring Bank Holiday National and Local dates
Thursday 2nd Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 6 Mermaids
Friday 3rd 4th SVYC Westmacott Regatta National and Local dates
Friday 3rd 10:30 Mermaid - Macleod Carey Cup Mermaids
Friday 3rd 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 6 Mermaids
Friday 3rd 19:00 - 22:00 Westmacott Centenary Regatta Party for Sailors and Members book
Saturday 4th 10:30 Mermaid - Silver Jubilee Cup Mermaids
Saturday 4th 14:00 Mermaid - Westmacott Regatta Mermaids
Saturday 4th 17:00 - 19:00 Sundowner Club Social children
Sunday 5th 10:30 Mermaid - Mayor of Ryde Cup and Jubilee sail past Mermaids
Sunday 5th 13:00 - 16:00 The Big Jubilee Lunch - the Seaview Street Party Social adults and family
Monday 6th 11th Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Tuesday 7th 18:00 - 20:00 Finance Committee Committee meetings
Tuesday 7th 18:30 - 20:00 SVYC v IoW Farmers - Green Welly Trophy Sailing Match or Open Events
Wednesday 8th Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 7 Mermaids
Thursday 9th Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 7 Mermaids
Friday 10th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 7 Mermaids
Saturday 11th Queen's Official Birthday National and Local dates
Saturday 11th 12th 09:00 - 17:00 RYA Safetyboat Course Training
Sunday 12th 09:30 - 12:00 General Committee Meeting Committee meetings
Monday 13th 18th Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Monday 13th 09:00 - 18:00 RYA Powerboat Instructor Skills Test Training
Tuesday 14th 16th 09:00 - 18:00 RYA Powerboat Instructor Course Training
Wednesday 15th Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 8 Mermaids
Thursday 16th 20th Isle of Wight Festival National and Local dates
Thursday 16th Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 8 Mermaids
Friday 17th Private function Private function
Friday 17th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 8 Mermaids
Saturday 18th Private function Private function
Sunday 19th Prince Philip's Cup Sailing Match or Open Events
Sunday 19th 09:00 - 18:00 RYA Dinghy Instructor Pre-Entry Assessment Training
Monday 20th 25th Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Monday 20th 25th RYA Dinghy Instructor Course Training
Tuesday 21st Inter Club Four Way Team Race Mermaids
Wednesday 22nd Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 9 Mermaids
Thursday 23rd Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 9 Mermaids
Friday 24th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 9 Mermaids
Saturday 25th Round the Island All day family BBQ and commentary Provisional Social adults and family
Saturday 25th ISC Round The Island Race National and Local dates
Saturday 25th Private Function Private function
Saturday 25th 26th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 25th 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 26th 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 26th 09:30 - 12:30 SRC (VHF) Exam Training
Sunday 26th 10:30 Mermaid - Cup Race Mermaids
Sunday 26th 13:30 - 16:30 SRC (VHF) Exam Training
Monday 27th 30th RYA Dinghy Senior Instructor Course Training book
Monday 27th 29th Mermaid Cowes Classics Week Mermaid charter
Monday 27th 2nd Jul Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Wednesday 29th Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 10 Mermaids
Thursday 30th Private lunch Private function
Thursday 30th Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 10 Mermaids
 

July 2022

Friday 1st 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 10 Mermaids
Saturday 2nd 3rd RYA Assistant Dinghy Instructor Course Training
Saturday 2nd 3rd 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 2nd 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 3rd 09:00 - 18:00 RYA Dinghy Instructor Pre-Entry Assessment Training
Sunday 3rd 09:00 - 17:00 SVYC Powerboat Refresher Training
Sunday 3rd 10:30 Mermaid - Cup Race Mermaids
Sunday 3rd 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Monday 4th 9th Seaview Schools Sailing Seaview Sailing Schools
Monday 4th 9th RYA Dinghy Instructor Course Training
Monday 4th 09:00 - 18:00 RYA Powerboat Instructor Skills Test Training
Tuesday 5th SVYC v BHYC Sailing Match or Open Events
Tuesday 5th 7th 09:00 - 18:00 RYA Powerboat Instructor Course Training
Wednesday 6th 18:30 Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 11 Mermaids
Thursday 7th 18:30 Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 11 Mermaids
Friday 8th 17:30 SVOD Points first race SVODs
Friday 8th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 11 Mermaids
Saturday 9th SVOD Europeans Regatta - Thorp Bowl, The Commander Hugh Crofton Simms, D.S.O.;R.N.Trophy (2 days) SVODs
Saturday 9th SVOD Europeans Drinks Party (off site) SVODs
Saturday 9th 10th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 9th 10th 09:00 - 17:00 RYA Safetyboat Course Training
Saturday 9th 11:30 Handicap Class First Race (11:30 start) Handicap
Sunday 10th SVOD Europeans Regatta - Thorp Bowl, The Commander Hugh Crofton Simms, D.S.O.;R.N.Trophy (2 days) SVODs
Sunday 10th 09:00 - 18:00 RYA Dinghy Instructor Pre-Entry Assessment Training
Sunday 10th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Monday 11th 12th RYA Multihull Endorsement Training
Monday 11th 16th RYA Dinghy Instructor Course Training
Monday 11th 15th All Members Week Training
Monday 11th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Monday 11th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 12th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Tuesday 12th 17:15 - 19:15 Instructor Mermaid Race Training
Tuesday 12th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 12th 19:00 - 23:00 Overbury Dinner Mermaids
Wednesday 13th 14th RYA Racing Endorsement Training
Wednesday 13th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 13th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 13th 14th 18:30 Mermaid Sunset Wednesday Series 2022 » Race 12 Mermaids
Thursday 14th 16th RYA Advanced Instructor Training
Thursday 14th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Thursday 14th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Thursday 14th 15th 18:30 Mermaid Sunset Thursday Series 2022 » Race 12 Mermaids
Friday 15th 11:30 Mixed Handicap 11:30 start Daily races
Friday 15th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 15th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 12 Mermaids
Saturday 16th 17th Handicap Class - Laser Shakedown Regatta Handicap
Saturday 16th 17th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 16th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 16th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 16th 17:30 SVOD Points - Geoffrey Edwards Memorial Salver SVODs
Sunday 17th RYA Keelboat Instructor Pre-Entry Assessment Training
Sunday 17th 09:30 - 18:00 RYA First Aid Course Training book
Sunday 17th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 17th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Sunday 17th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Sunday 17th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Monday 18th 22nd Opi Squad Training Training
Monday 18th 23rd RYA Keelboat Instructor Course Training
Monday 18th 22nd Adult Week Training
Monday 18th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Monday 18th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Monday 18th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Monday 18th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 19th Instructor Mermaid Race Mermaids
Tuesday 19th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Tuesday 19th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Tuesday 19th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Tuesday 19th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 20th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Wednesday 20th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Wednesday 20th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 20th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Wednesday 20th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Thursday 21st 23rd RYA Keelboat Endorsement Training
Thursday 21st 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Thursday 21st 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Thursday 21st 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Thursday 21st 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Thursday 21st 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 22nd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 22nd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Friday 22nd 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 22nd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 22nd 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 13 Mermaids
Saturday 23rd 24th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 23rd 24th 09:00 - 17:00 RYA Safetyboat Course Training
Saturday 23rd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 23rd 10:30 Mermaid - Olympics - Cowes Helms will be given first choice of their Cowes Week Boats Mermaids
Saturday 23rd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 23rd 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Saturday 23rd 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Saturday 23rd 17:00 SVOD Victory Fleet first race SVODs
Saturday 23rd 17:30 SVOD Points - Parker Cup SVODs
Saturday 23rd 19:00 - 23:59 Party on the Prom Social adults and family
Sunday 24th SVOD Olympics Regatta - the Backus Neill Memorial Olympic Medal SVODs
Sunday 24th SVOD Victory Fleet Drinks Party (off site) SVODs
Sunday 24th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 24th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Sunday 24th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Sunday 24th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Sunday 24th 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Sunday 24th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Sunday 24th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Sunday 24th 19:00 - 22:00 Olympic dinner Social adults and family
Monday 25th 28th Mermaid and SVOD Race Coaching Course Training
Monday 25th 28th Cockles Club 2022 Training
Monday 25th 29th Senior Cadet Week Training
Monday 25th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Monday 25th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Monday 25th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Monday 25th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Monday 25th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 26th Instructor Mermaid Race Training
Tuesday 26th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Tuesday 26th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Tuesday 26th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Tuesday 26th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Tuesday 26th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 27th SVOD Cadets - Mayor of Ryde Cup SVODs
Wednesday 27th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Wednesday 27th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Wednesday 27th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 27th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Wednesday 27th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Wednesday 27th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Thursday 28th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Thursday 28th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Thursday 28th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Thursday 28th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Thursday 28th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Thursday 28th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 29th 7th Aug Cowes Week Draw for Mermaids Mermaids
Friday 29th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 29th 11:00 Handicap Class - Sawtell Cup (U18 Slow Handicap) Handicap
Friday 29th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 29th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Friday 29th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Saturday 30th SVOD Free Drink & Prizegiving (after evening races) SVODs
Saturday 30th Private lunch Private function
Saturday 30th 31st 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 30th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 30th 11:00 Handicap Class - Charleton Cup (Slow Handicap) Handicap
Saturday 30th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Saturday 30th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Saturday 30th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Saturday 30th 17:30 SVOD Points - Ftateeta Cup, Tomboy Cup (1st Lady), Frippet Cup (1st Cadet) SVODs
Sunday 31st SVOD Cadets - Warren Cup SVODs
Sunday 31st 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 31st 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Sunday 31st 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Sunday 31st 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Sunday 31st 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Sunday 31st 17:30 SVOD Points - Duncan Simonds '75th Anniversary Cup' SVODs
 

August 2022

Monday 1st 5th Junior Cadet Week Training
Monday 1st 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Monday 1st 10:55 - 12:00 SVOD Cadets - Triscott Cup (Adult Crew) - 10:55 SVODs
Monday 1st 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Monday 1st 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Monday 1st 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Monday 1st 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 2nd Bembridge Lifeboat visit to Seaview Provisional Social adults and family
Tuesday 2nd Instructor Dinghy Race Training
Tuesday 2nd SVOD Cadets - Stevens Cup for Seamanship - Time TBC SVODs
Tuesday 2nd 3rd RYA Assistant Dinghy Instructor Course Training
Tuesday 2nd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Tuesday 2nd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Tuesday 2nd 11:30 Handicap Class - Captains Cup (Fast Handicap) Handicap
Tuesday 2nd 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Tuesday 2nd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 3rd SVOD Cadets - Walker Cup (14 & Under) SVODs
Wednesday 3rd Handicap Class - Ladies that Pico Handicap
Wednesday 3rd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Wednesday 3rd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Wednesday 3rd 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 3rd 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Wednesday 3rd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 3rd 19:00 - 21:00 Mermaid Cowes Week Supper Mermaids
Thursday 4th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Thursday 4th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Thursday 4th 11:30 Handicap Class - Falmarine Trophy (Fast Handicap first U18) Handicap
Thursday 4th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Thursday 4th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 5th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 5th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Friday 5th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 5th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Friday 5th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Saturday 6th SVOD Free Drink & Prizegiving (after evening races) SVODs
Saturday 6th Handicap Class - Simonds Cups (Fast + Slow) Handicap
Saturday 6th 7th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 6th 09:00 - 14:00 Platinum Jubilee Fleet Review National and Local dates
Saturday 6th 09:00 - 17:00 RYA Powerboat Level 1 Training
Saturday 6th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 6th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 6th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Saturday 6th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Saturday 6th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Saturday 6th 17:30 SVOD Points - Gordon Fowler Trophy, Old O Cup (1st Lady), Seagrove Bay Cup (1st Cadet) SVODs
Saturday 6th 18:30 - 21:00 SST Drinks and Dinner Social adults and family
Sunday 7th Handicap Class - Laser Grand Prix (for the Laser Half Model) Handicap
Sunday 7th SVOD Cadets - James Rawlence Cup SVODs
Sunday 7th 10:00 - 11:30 SVOD Class AGM SVODs
Sunday 7th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 7th 11:00 Handicap Class - Pinkster Bowl (Slow Handicap) Handicap
Sunday 7th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Sunday 7th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Sunday 7th 17:30 SVOD Points - Edwards Bell SVODs
Monday 8th 11th Seaview Race Week Training
Monday 8th 12th All Cadets Week Training
Monday 8th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Monday 8th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Monday 8th 11:30 Handicap Class - Cocke Cup (mixed race 11:30) Handicap
Monday 8th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Monday 8th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 9th Instructor Mermaid Race Mermaids
Tuesday 9th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Tuesday 9th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Tuesday 9th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Tuesday 9th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Tuesday 9th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 10th SVOD Cadets - Briggs Cup (16 & Under) SVODs
Wednesday 10th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Wednesday 10th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Wednesday 10th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 10th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Wednesday 10th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Wednesday 10th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Thursday 11th 11:00 Handicap Class - Seaview Race Week Pursuit Race (Comerford Cup) Handicap
Thursday 11th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Thursday 11th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Thursday 11th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 12th 13th Bembridge Sailing Club Regatta National and Local dates
Friday 12th 13th Cadet Mermaid Mermaids
Friday 12th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 12th 11:00 Handicap Class - De Raber Cup for Picos Handicap
Friday 12th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 12th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Friday 12th 17:30 SVOD Pursuit Race (Amber and Victory Fleets - not for points) - Peter Foden-Pattinson Memorial Cup SVODs
Saturday 13th Apres Sail and commentary family food - Amber Cup Provisional Social adults and family
Saturday 13th Handicap Class - Birchenough Trophies (Fast + Slow) Handicap
Saturday 13th Amber Cup Drinks Party (off site) SVODs
Saturday 13th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 13th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 13th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Saturday 13th 14:00 - 16:00 Seaview Village Fete
Saturday 13th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Saturday 13th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Saturday 13th 17:30 SVOD Points - Amber Cup, Rawlence Cup (1st Lady), St John Cup (1st Cadet), Veterans Trophy (1st Veteran), Michael Warren Cup (1st Victory Fleet) SVODs
Sunday 14th SVOD Points - Sir Edward Blount Cup SVODs
Sunday 14th SVOD Cadets - Cade Cup SVODs
Sunday 14th SVOD Victory Fleet - Gordon Walker Salver SVODs
Sunday 14th 15th Sea View Yacht Club Regatta (see notice of race for start times) National and Local dates
Sunday 14th 19:00 - 23:59 Village Regatta dance
Monday 15th Regatta prize giving - Surf and Turf BBQ in the evening Provisional Social children
Monday 15th 18th Childrens Regatta activities Provisional Social adults and family
Monday 15th SVOD Points - Sir Edward Blount Cup SVODs
Monday 15th SVOD Victory Fleet - Chris Simmonds Cup SVODs
Monday 15th SVOD Cadets - Dobbs Tankard SVODs
Tuesday 16th Village regatta - all day BBQ and commentary Provisional Social children
Tuesday 16th 18th Seaview Village Regatta National and Local dates
Wednesday 17th SVOD - Regatta Team Race - time tbc SVODs
Wednesday 17th 21:00 Handicap Class - Solent Surge Social adults and family
Thursday 18th Fireworks - Childrens and Adults food special Provisional Social adults and family
Thursday 18th Rowers protein breakfast - Breakfast of champions - £1 per breakfast to go to regatta Provisional Social adults and family
Thursday 18th 19:00 - 23:00 Fireworks Supper Social adults and family
Friday 19th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 19th 11:00 Handicap Class - McCarron Mug (Slow Handicap first U18) Handicap
Friday 19th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 19th 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Friday 19th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Friday 19th 17:30 SVOD Points - Pam Donald Cup SVODs
Saturday 20th Has Seaview got talent? Family social event Social adults and family
Saturday 20th SVOD Free Drink & Prizegiving (after evening races) SVODs
Saturday 20th 21st 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Saturday 20th 21st 09:00 - 17:00 RYA Safetyboat Course Training
Saturday 20th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 20th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 20th 11:30 Handicap Class - Tellwright Cup (Fast Handicap) Handicap
Saturday 20th 16:15 Mixed Handicap Coached Racing (1615 start) Handicap
Saturday 20th 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Saturday 20th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Saturday 20th 17:30 SVOD Points - Victory Cup, Jim Fowler Cup (1st Lady), Ann & Ritchie Thursfield Cup (1st Cadet), Bonham Trophy (26 & below), Coggle Cup (1st Victory Fleet) SVODs
Sunday 21st 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 21st 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Sunday 21st 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Sunday 21st 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Sunday 21st 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Sunday 21st 17:30 SVOD Points - Jasper Blount Trophy SVODs
Monday 22nd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Monday 22nd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Monday 22nd 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Monday 22nd 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Monday 22nd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Tuesday 23rd 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Tuesday 23rd 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Tuesday 23rd 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Tuesday 23rd 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Tuesday 23rd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 24th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Wednesday 24th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Wednesday 24th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Wednesday 24th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Wednesday 24th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Wednesday 24th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Thursday 25th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Thursday 25th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Thursday 25th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Thursday 25th 16:30 Mermaid - Summer Series Mermaids
Thursday 25th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Thursday 25th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 26th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Friday 26th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Friday 26th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Friday 26th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Friday 26th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 26th 18:00 Thomas Race Friday Night Series 2022 » Thomas Series: Race 14 Mermaids
Saturday 27th Handicap Class - Ramsey Late August Series (Fast + Slow) Handicap
Saturday 27th Mermaid - Wells Cup Mermaids
Saturday 27th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Saturday 27th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Saturday 27th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Saturday 27th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Saturday 27th 17:30 SVOD Points - Dinghy Dance Trophy, William Edwards Cups (1st Lady, 1st Victory Fleet) SVODs
Saturday 27th 28th 19:00 - 01:00 Dinghy Dance Social adults and family
Sunday 28th Handicap Class - Ramsey Late August Series (Fast + Slow) Handicap
Sunday 28th SVOD Free Drink & Prizegiving (after evening races) SVODs
Sunday 28th Mermaid - Scuttle Cup Mermaids
Sunday 28th 10:10 Optimists 1010 start Daily races
Sunday 28th 11:00 Slow Handicap 11:00 start Daily races
Sunday 28th 11:30 Fast Handicap 11:30 start Daily races
Sunday 28th 16:30 Mermaid - Robb Races Mermaids
Sunday 28th 17:00 SVOD Victory 17:00 Start Daily races
Sunday 28th 17:30 SVOD Points - Captain's Cups (Overall, 1st Lady, 1st Cadet) SVODs
Monday 29th Summer Bank Holiday (regional holiday) National and Local dates
Monday 29th 10:30 Mermaid - Maudslay Cup Mermaids
Monday 29th 11:30 Handicap Class - Jeffcock September Mixed Series Handicap
Monday 29th 15:50 SVOD Victory 15:50 Start Daily races
Monday 29th 16:00 SVOD Amber 16:00 start Daily races
Tuesday 30th 11:30 Handicap Class - Jeffcock September Mixed Series Handicap
Tuesday 30th 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Wednesday 31st Mermaid Sunset Series Mermaids
Wednesday 31st 11:30 Handicap Class - Jeffcock September Mixed Series Handicap
Wednesday 31st 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
 

September 2022

Thursday 1st 11:30 Handicap Class - Jeffcock September Mixed Series Handicap
Thursday 1st 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Friday 2nd 11:30 Handicap Class - Jeffcock September Mixed Series Handicap
Friday 2nd 17:30 SVOD Amber 17:30 start Daily races
Saturday 3rd SVOD Worlds Regatta - Eddowes Trophy, The Blake Simms 'Strike Hard' Trophy (over 2 days) SVODs
Saturday 3rd SVOD Captain's & Worlds Regatta Dinner SVODs
Saturday 3rd 4th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 Training
Sunday 4th SVOD Worlds Regatta - Eddowes Trophy, The Blake Simms 'Strike Hard' Trophy (over 2 days) SVODs
Sunday 4th 12:30 - 15:30 Thorney Island Sailing Club Rally Rally
Saturday 10th 19:00 - 23:00 Radley v Winchester v Ryde Dinner
Sunday 11th Radley v Winchester v Ryde Mermaid charter
Sunday 25th 09:30 - 18:00 RYA First Aid Course Training book
 

October 2022

Monday 3rd 8th RYA Navigation Theory Training
Tuesday 18th 18:00 - 20:00 Finance Committee Meeting Committee meetings
Saturday 22nd 09:30 - 12:00 General Committee Meeting Committee meetings
Saturday 22nd 19:00 - 23:00 Laying up supper Social adults and family
Sunday 30th Daylight Saving Time ends National and Local dates
 

December 2022

Saturday 3rd RNLI Christmas Markets Provisional Social adults and family
Tuesday 6th 18:00 - 20:00 Finance Committee Meeting Committee meetings
Sunday 11th 09:30 - 12:00 General Committee Meeting Committee meetings
Sunday 25th Christmas Day National and Local dates
Monday 26th Boxing Day National and Local dates
Tuesday 27th Substitute Bank Holiday for Christmas Day National and Local dates
 

January 2023

Sunday 1st New Year's Day National and Local dates
Monday 2nd New Year's Day observed National and Local dates
Saturday 21st Burns Night Celebration Provisional Social adults and family
 

March 2023

Sunday 26th Daylight Saving Time starts National and Local dates
 

April 2023

Friday 7th Good Friday National and Local dates
Sunday 9th Easter Sunday National and Local dates
Monday 10th Easter Monday (regional holiday) National and Local dates
 

May 2023

Monday 1st Early May Bank Holiday National and Local dates
Monday 29th Spring Bank Holiday National and Local dates
 

October 2023

Sunday 29th Daylight Saving Time ends National and Local dates
 

December 2023

Monday 25th Christmas Day National and Local dates
Tuesday 26th Boxing Day National and Local dates
© 2022 Sea View Yacht Club powered by Sailing Club Manager